Mata węchowa – przydatna zabawka dla psa

Mata węchowa naszym zdaniem to najbardziej przydatna zabawka dla psa. Jest wykorzystywana dla psa w każdym wieku. Zalety pracy węchowej są ogromne. Same możliwości maty można wykorzystać na różne sposoby. Mata pomaga przy wielu problemach behawioralnych, a Ci specjaliści jak najbardziej ją polecają.
W naszym sklepie znajdzie ten produkt w różnych wielkościach i z różnymi kolorowymi schowkami.
Zależy nam na zapewnieniu merytorycznych i pomocnych materiałów do tresury i nauki psów, dlatego polecamy wypróbować matę węchową.

MATA WĘCHOWA – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Same maty i inne zabawki węchowe zaczęły pojawiać się u nas od 2021 roku.
W tym samym czasie zaczęliśmy również ich testowanie przez psa i kota.
Nie każdy o tym wie, że w zabawie z psem skupiamy się na trochę innej formie. Raczej szarpiemy się, przeciągamy, biegamy lub uprawiamy inne aktywności fizyczne. Mata służy przede wszystkim do stymulacji psychicznej, czyli treningu umysłu naszego psa. Zabawy umysłowe i węchowe to rodzaj zabawy, który jest bardzo polecany przez specjalistów i zdobywa coraz większą popularność u opiekunów psów.
Zabawa węchowa sprawdza się u psów lękliwych, z problemami pewności siebie, nadpobudliwych i tak dalej.
Są również pupile niepełnosprawne, dla których mata węchowa to jeden z niewielu sposobów na wspólne spędzenie czasu z przewodnikiem. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy rozpocząć ten trend w naszej małej pracowni.

MATA WĘCHOWA DLA PSA – CO TO JEST?

Jednak czym jest ta legendarna mata węchowa? Przede wszystkim jest to przedmiot, który umożliwi psu zabawę węchową. Powinna składać się z podstawy oraz materiału, w którym można ukryć przysmaki.

Przykładowo my proponujemy dwa typy mat:
Mata prosta wykonane są z miękkiego polary, zapinane na rzep w wymiarach 40×40 cm. Ale na życzenie klienta szyjemy w innych rozmiarach. Mata zawiera kolorowe pojedyncze schowki ponaszywane na powierzchni maty. Te schowki mają otwory, w które należy pochować przysmaki. Ten rodzaj mat polecamy dla małych psów i dla psów, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu zabawką.

Mata wielozadaniowa uszyta jest z miękkiego polaru i materiału wodoodpornego . Zawiera kolorowe ponaszywane schowki, ale w kilku warstwach i dodatkowe elementy przez które automatycznie staje się ona trudniejsza. Można pochować więcej smaczków, a tym samym pies ma trudniej do ich wywęszenia.

W macie węchowej chodzi przede wszystkim o to, aby ukryć przed psem coś smacznego w taki sposób, aby nie było widoczne, ale możliwe do znalezienia i przy tym była możliwość wykorzystania zmysłu węchu. Pies czuje przysmak, ale go nie widzi, więc musi skupić się na swoim nosie i w taki sposób odkryć swoją przekąskę. Jak widać zamysł jest prosty, ale właśnie tu tkwi urok tego rozwiązania. Zabawa lub aktywność w cale nie musi być skomplikowana, aby była satysfakcjonująca dla psa.
Magia polega na wykorzystaniu psiego nosa, który jak wiemy jest potężnym narzędziem. To najważniejszy i najpsiejszy element psiej egzystencji.

PSI NOS A MATA WĘCHOWA

Spójrzmy na to w ten sposób. W domu uczymy psa reakcji na nasz głos oraz mowę ciała, więc pies wykorzystuje głównie wzrok i słuch. Na spacerze często nie pozwalamy psu spokojnie wąchać (bo jeszcze coś zeżre w tej trawie albo się w czymś wytarza) tylko przemy ciągle do przodu. Nawet w parku raczej
zachęcamy psa do aportowania, szarpania i biegania, żeby się trochę wymęczył. Nie ma raczej miejsca na węch, prawda?
Natomiast trzeba wiedzieć, że u wielu psiaków właśnie zabawy węchowe dają najlepsze rezultaty.

Jednak mata węchowa jest prosta – pozwala na ćwiczenie w każdych warunkach, nie wymaga specjalnego przygotowania i działa za każdym razem. Wystarczy położyć ją na podłodze (lub na trawie – w parku też można ćwiczyć), wrzucić trochę przysmaków i gotowe.

Fenomenalnie obserwuje się psa podczas pracy. Podchodzi do maty i czuje, że ”jest tu coś dobrego”, ale tego nie widzi. Zbliża nos i zaczyna ogarniać o co chodzi. Wykorzystując nos lokalizuje przysmak, zanurza się w głębi schowków i już nagroda zdobyta. Jednak to nie koniec, bo zaraz obok wyczuwa kolejny przysmaczek i poszukiwanie zaczyna się od nowa! Dla człowieka może to wydawać się banalne, ale od psa taka praca wymaga ogromnej ilości skupienia i koncentracji. Często psiaki po zakończeniu sesji kładą się na matę ze wzrokiem Stary, koniec – ani smaczka więcej. Dobranoc!” i idą spać

Wspominałam, że mata jest mięciutka, więc idealnie sprawdza się na drzemkę po pracy? Naprawdę polecam, bo mi osobiście nigdy się nie znudzi oglądanie psa podczas pracy węchowej.

Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać. Niektóre psiaki bardzo nakręcają się na zabawy fizyczne.
Szarpanie, przeciąganie i bieganie powoduje potem problemy z uspokojeniem się, problemy ze snem, frustrację i tak dalej. To prosty sposób, aby uspokoić nadpobudliwego psa, który ciągle chce więcej i nie potrafi się wyciszyć.
Praca węchowa w większości przypadków działa wręcz przeciwnie. Nie nakręca ani nie pobudza fizycznie psa. Uspokaja, wycisza, męczy psychicznie. Warto wprowadzić sesje węchowe w przypadku psa problemowego lub po prostu takiego, który nie radzi sobie z emocjami.

MATY WĘCHOWE – POSUMOWANIE

O macie węchowej mogę pisać naprawdę sporo, bo to jedyna aktywność/zabawa, którą wykonujemy naprawdę regularnie. U nas w domu praktycznie mata używana jest cały czas. Czasami psy dostają tak śniadanie, często po spacerze podaję matę ”na uspokojenie”, wieczorami bardzo często i nawet kilkanaście razy dziennie w dni deszczowe lub jak mamy ogrom pracy i trudno wyjść na kilka dłuższych spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *