Książka węchowa – co to takiego

Czy widziałeś kiedyś książkę węchową dla psa? Ja taką mam! Polecam i gwarantuję, że Twój pies ją pokocha. Dlaczego tak twierdzę, ponieważ każdy pies uwielbia się bawić, a ona zapewni mu ogrom zabawy. Przy tym zmęczy psi nos tak bardzo, że ze zmęczenia po prostu padnie.

KSIĄŻKA WĘCHOWA – CO TO TAKIEGO

Ale od początku. Co to jest ta książka węchowa i dlaczego o niej tyle szumu. Zabawka wykonana z miękkiego polaru, uszyta jak najzwyklejsza książka. Posiada trzy dwustronne strony na których ponaszywane są różne schowki, skrytki, w które należy pochować przysmaki. Ma ona za zadanie zachęcić psa do węszenia i szukania smaczków. Wygląd jej jest taki jak byś widział książkę czy zeszyt tyle tylko, że jest z materiału. Mówię o niej ponieważ zależy mi na merytorycznych i pomocnych materiałach do tresury psów, ale i też kotów.

Jestem przekonana, że tego typu zabawka, być może mało znana, a może i mało spotykana, ale została przetestowana przez treserów i behawiorystów. Na rynku można spotkać bardzo dużo zabawek węchowych np. maty węchowe. Jest to zabawka bardzo polecana dla psów i kotów, ale równie dobra i jak najbardziej wskazana jest książka węchowa na przysmaki. W szczególności dla psów, które matę już znają i jest ona dla nich już za prosta. Wtedy dobrze jest mieć pod ręką książkę węchową.

KSIĄŻKA WĘCHOWA – JAK JĄ WYKORZYSTAĆ

Książeczka węchowa dla psa to funkcjonalna zabawa, a tylko od nas zależy jak dobrze ją wykorzystamy. Możesz po prostu pochować psu trochę smaczków i patrzeć jak je znajduje i na tym zakończyć całą czynność. Możesz jednak również wykorzystać maksymalnie potencjał książki, a nawet pomóc sobie z różnymi problemami.

Na pewno słyszałeś bądź nawet może miałeś takiego psa, który był niejadkiem. Są różne powody takiego zachowania. Jednym z nich jest znużenie samym procesem jedzenia. Może to być sytuacja, że pełna miska cały dzień stoi w kuchni, a pies może jeść kiedy chce. Ewolucyjnie pies przystosowany jest do zdobywania pożywienia, więc nie zawsze takie ”jedzenie pod nosem” jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Nie ma tu ekscytacji ani jakiegoś efektu ”wow” – po prostu nudna miska w kuchni. Każdego dnia. Z tego powodu wykorzystanie książki węchowej często pomaga z grymaszącymi psiskami. Poszukiwanie jedzenia nosem to właśnie to, do czego pies zostały stworzony, więc nic dziwnego, że taka zabawa zachęca do jedzenia.

Książka węchowa to również świetna aktywność dla psa, który musi zostać sam w domu. Wiele osób ma z tym problem – psisko nie chce zostać samo, nudzi się, szczeka, przeszkadza sąsiadom. W moim przypadku super przykładem jest Cayman, który bardzo dokładnie przetestował książkę węchową. Jego Pani w momencie kiedy wie, że musi wyjść, a Kaj zostaje w domu sam, wykorzystuje książeczkę węchową. Właścicielka psa przyznaje, że książka działa bardzo dobrze i od kiedy ją stosuje to psiak o wiele spokojniej przeżywa okres rozłąki.

KSIĄŻECZKA WĘCHOWA I MOJE WNIOSKI

Książeczka węchowa to świetne rozwiązanie dla każdego psiaka. Najlepsze w niej jest to, że jest niewielkich rozmiarów i możesz ją tak faktycznie położyć na każdym prostym i twardym podłożu. Załadować smaczkami i podać psu. To jak wykorzystasz potencjał książeczki zależy tylko od Ciebie i Twojej kreatywności.

W tym artykule opisałam jak możesz wykorzystać książkę węchową, ale jestem przekonana, że Ty masz równie ciekawy na nią pomysł. Z góry dziękuje za każdy komentarz, miłe słowo czy wiadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *