Zabawka węchowa – instrukcja użycia

Jak używać zabawki węchowej? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, które pierwszy raz mają kontakt z zabawką węchową. Spotkały się z tą nazwą, ale nie mają pojęcia jak jej użyć. Już śpieszę z wyjaśnieniem – zaraz krok po kroku wytłumaczę jak najlepiej zacząć swoją przygodę z tą fantastyczną aktywnością dla psa, kota czy innego zwierzęcia!

Mata węchowa w zależności od kształtu czy wielkości wykonana jest z miękkiego polaru. Ma dużą ilość kolorowych schowków bądź zakładek z otworami, w które to miejsca można pochować przysmaki Twojego pupila. W zależności od wybranego modelu maty węchowej to przede wszystkim idea, a nie tylko zabawka dla psa.

Książeczka węchowa wykonana z miękkiego polaru, uszyta jak książka, czyli posiada trzy dwustronne strony. Na stronach ponaszywane są różne schowki bądź zakładki, w które należy pochować przysmaki. Ma ona za zadanie zachęcić psa do węszenia i szukania smaczków.

Kula węchowa wykonana z grubego i przyjemnego w dotyku polaru. Różni się głównie kształtem, który zwiększa trudność zabawy. Kula ucieka przed Twoim pupilem, zmuszając go do większego wysiłku i kombinowania, aby dostać się do przysmaków. Świetna zabawa dla psów oraz kotów, polecana bez względu na wiek.

ZABAWKA WĘCHOWA – PRZYSZŁA PACZKA I CO DALEJ

Zamówiłeś już swoją zabawkę węchową? Super! Kilka dni oczekiwania i już zaraz zapuka do drzwi kurier z Twoją paczką. Ekscytacja sięga zenitu – niecierpliwie rozszarpujecie pudło i wyciągacie swoją piękną zabawkę. ‘’No dobra, ale co teraz?’’ – zapytacie, a pies porozumiewawczo kiwa głową. Nic trudnego, czytaj dalej! Wyjaśniam poniżej.

Będziecie potrzebowali:

  • zabawkę węchową, którą właśnie otrzymałeś – minimum 1 sztuka
  • ulubione przysmaki psa, kota lub innego zwierzątka – dużo!

ZACZYNAMY

Jeśli zakupiłeś matę lub książeczkę węchową i Twój pupil zna polecenie ‘’zostań’’ lub ‘’na miejsce’’ to najlepiej ustawić go w danej pozycji tak, aby przez chwilę nie przeszkadzał i kładziemy matę lub ksiażeczkę na podłodze. Jeśli nie ma takiej opcji, ponieważ psiak nie zna tego polecenia lub po prostu tak bardzo ekscytuje się nadchodzącą zabawą, że nie może utrzymać się w miejscu to proponujemy położyć zabawkę na jakimś podwyższeniu (np.: na stole).

Następnie bierzemy garść ulubionych przysmaków – smakołyki powinny być różnej wielkości bo w zabawkach węchowych są różnej wielkości otwory czy zakładki i będzie łatwiej je chować. Jeśli pies jest zupełnie początkujący w zabawach węchowych to proponuje zacząć od ‘’poziom 0’’, czyli chowamy przysmakami tak, aby pupil mógł je dostrzec. Wtedy zapraszamy psa do zabawy (lub ściągamy matę bądź książeczkę ze stołu i kładziemy na podłodze, jeśli wybraliśmy taką opcję).

Jeśli zakupiłeś kulę węchową to w przypadku tej zabawki w pierwszej kolejności musisz “napakować” ją przysmakami Twojego pupila. Możesz to zrobić bardzo głęboko lub trochę płycej. Pies będzie miał urozmaicenie w węszeniu bo jedne przysmaki znajdzie znacznie szybciej, a nad pozostałymi będzie musiał bardziej się przyłożyć aby je znaleźć. Po załadowaniu kuli smaczkami podajesz ją tak samo jak mate czy książeczkę i zachęcasz psa do szukania.

I to tyle! Pies dobrze wyczuł, że „coś dobrego” działo się wokół jego zabawki, a dodatkowo przedmiot jest nowy i ciekawy, więc na pewno przyjdzie go sprawdzić. Jak tylko podejdzie to wyczuje posypane bądź pochowane pyszności, więc od razu zacznie szukać.

ZABAWKA WĘCHOWA I PROBLEMY W JEJ UŻYWANIU

Pies szarpie zabawkę i nie chce szukać jedzenia! To normalne w wielu przypadkach. Na ogół nie uczymy naszych psów pracy węchowej. Wymagamy natomiast zabawy w szarpanie oraz wykorzystywania zmysłu wzroku i słuchu. Z tego względu czasami może się zdarzyć, że pies nauczony doświadczeniem potraktuje zabawkę węchową jak każdą inną zabawką.
Rozwiązań jest kilka – można zastosować bardziej pachnące, atrakcyjne smakołyki. Spróbuj czegoś nowego! Z drugiej strony – może pies po prostu nie jest głodny? Zabawka węchowa po obfitym obiedzie nie jest najlepszym pomysłem.

Pies szybko się nudzi, nie szuka przysmaków do końca! Problemem może być zbyt niski/wysoki poziom trudności. Jeżeli na zabawkę sypiemy sporo przysmaków to po kilku sesjach psiak może być najedzony i nie będzie chętny do dalszej zabawy. Z drugiej strony jeśli na początku smakołyki zostaną bardzo trudno schowane to może powodować spadki motywacji do szukania. Zawsze staraj się dostosować poziom trudności do obecnych umiejętności swojego psa.

Pies się nudzi i kładzie na zabawkę węchową. Oj, ktoś tu przesadził z zabawami węchowymi, ale nic się nie martw – to całkowicie normalne zachowanie. Praca nosem jest dla psa bardzo wyczerpująca, ponieważ wymaga dużego skupienia oraz koncentracji. Nic dziwnego, że po kilku sesjach Twój pupil nie daje już rady dalej szukać i kładzie się spać.
Po prostu daj odpocząć pupilowi, niech się zregeneruje przed kolejnymi sesjami wciągającej zabawy. Czujesz to? Właśnie zostaliście węchomaniakami!

CO PO ZAKOŃCZONEJ SESJI WĘSZENIA

Węszenie skończone niestety. Jedzenie znalezione, a pies zmęczony? Super – pora posprzątać. Po skończonej sesji pracy węchowej polecam porządnie wytrzepać zabawkę węchową, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jedzenia. Jeśli jest taka konieczność zabawkę można wyprać w pralce w delikatnym programie z użyciem delikatnego detergentu.

Instrukcja użycia zabawki węchowej zakończona. Myślę że opisałam tą czynność bardzo szczegółowo i będzie ona dla Ciebie pomocna. Będę wdzięczna za wszystkie komentarze, miłe słowa i wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *